Muzeum, hrad a zámek Polná

Městské muzeum Polná, příspěvková organizace města, sídlí v areálu polenského hradu a zámku, který je významným kulturním, vzdělávacím a společenským centrem Polné. Nádvoří a parkán jsou v letní sezóně volně přístupné a můžete zde obdivovat voliéry s dravci i krásný výhled na rybník Peklo.

V areálu hradu a zámku městské muzeum provozuje 3 ze svých prohlídkových tras - MUZEUM, HRAD I a HRAD II. Cca 250 m od hradu směrem k městu je pak v renesančním domě umístěna expozice čtvrtá - STARÁ ŠKOLA.

Vstupenky a informace ke všem trasám získáte v pokladně muzea v areálu hradu, která je zároveň TURISTICKÝM INFORMAČNÍM CENTREM, kde získáte cenné informace pro Váš spokojený pobyt v našem městě a regionu.

Návštěvní doba muzea a provozní doba TIC:

duben, květen a září, říjen:
úterý – neděle 9:00 – 12:00, 13:00 – 16:00
červen, červenec, srpen:
úterý – neděle 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00

 

Prohlídkové trasy


ikonka

Hrad I.

doba prohlídky 50-60 minut

přístupná pouze s průvodcem


Lapidárium v hradním sklepení, polenská lékárna U Černého orla, kupecký krám a expozice starých řemesel, hladomorna.

Více informací


ikonka

Hrad II.

doba prohlídky 50-60 minut

přístupná pouze s průvodcem


Historie polenského hradu, Erbovní, Dittrichštejnský a Kunštátský sál, měšťanské i venkovské bydlení, Síň rodáků, expozice 1. světové války a legionářský vagón.

Více informací


ikonka

Muzeum

doba prohlídky individuální

přístupná bez průvodce


Expozice Proměny Polné od 13. do 19. století, unikátní expozice hodin a hodinářství, sezónní výstavy v Rérychově galerii.

Více informací


ikonka

Stará škola

doba prohlídky 45 minut

přístupná pouze s průvodcem


Ojedinělá expozice školní třídy z roku 1866, kabinet učebních pomůcek včetně dvouhlavého telete, dochovalé černé kuchyně a byt učitele.

Více informací

Aktuality

Zdroj dynamické sekce: Aktuality - příspěvky (Rubrika)

Nejbližší akce a výstavy

Akce

Noc na hradě

27. 7. a 24. srpna 2024, 19 - 09 hodin

Nocování na hradě pro děti a jejich doprovod s večerní prohlídkou hradu, letním kinem (letos DÍVKA NA KOŠTĚTI), opékáním špekáčků a malou ochutnávkou hradních dobrot. S sebou karimatky, spacáky a polštářky, nocovat se bude na zemi ve vybraném místě historické hradní trasy!

Cena: dospělí 250,- a děti 150,- Kč.

Kapacita omezená! Vstpenky rezervujte na e-mailu: muzeum@muzeum-polna.cz nebo na tel.: 724 123 280.

Výstavy

ZANECHAT STOPU - František Vacek

28. 6. – 1. 9. 2024

Výstava, která je vzpomínkou a zároveň malou ochutnávkou pestré a bohaté umělecké, spolkové a zájmové tvorby pana Františka Vacka, prezentuje grafiky, kresby, malby, kovářské práce, dřevořezby, pařezáky a mnohé další výtvory, včetně dokumentace akcí a ocenění.

Plakát_final_zanechat-stopu_plakat_RGB_A3.jpg

Publikace

Městské muzeum Polná se věnuje rovněž odborné publikační činnosti, která dokumentuje sbírkový soubor, jeho původ i dějinný polenský kontext. Kompletní seznam vydaných publikací, včetně anotací, najdete pod níže umístěným odkazem. Všechny uvedené knihy a další upomínkový a dárkový sortiment můžete zakoupit na pokladně muzea. Letos již od 31. 3. v běžných provozních hodinách.

publikace

Město Polná

Město Polná leží v srdci Vysočiny ve vzdálenosti 14 km od Jihlavy, 17 km od Havlíčkova Brodu, 20 km od Žďáru nad Sázavou a cca 13 km od dálnice D1 (exit 112 nebo 119).

galerie

Polná - historické město roku 2006 - je lákavým turistickým cílem s řadou pamětihodností, příjemnou atmosférou a kvalitními službami i gastronomií. Nenechte si ujít hrad a zámek, barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie - národní kulturní památku, Regionální židovské muzeum - synagogu, rabínský dům a hřbitov, ani samotné historické centrum města nebo okolní přírodu.

mapa Polná
space

Svatba na hradě Polná

Kunštátský sál polenského hradu slouží v letní sezóně i jako obřadní síň města. Kromě řady jiných občanských obřadů jsou v něm konány také svatby.

Svatební a další obřady jsou organizovány Městským úřadem v Polné, úsekem matriky. V případě zájmu pro další informace využijte následujících kontaktů: 

tel.: 567 559 222
e-mail: Renata.Varhanikova@mu-polna.cz .

Jsme členy

logologologo