Archiv: Rok 2017

 

Výstavy:


Medové jaro 
- výstava k 90. výročí založení Českého svazu včelařů v Polné. Výstava informuje nejen o polenských včelařích, ale také o životě včel, péči o ně a výrobcích, které lidem dávají. Je též doplněna o množství 3D předmětů používaných při chovu včel.
- 1. dubna – 7. května 2017

 


Ateliér Argilla 
- prodejní výstava keramiky, hedvábí, grafiky, obrazů a šperků Kateřiny Němcové Žegklitzové.
-13. května – 11. června 2017

 

J. A. Vítek - plastiky
- představení celoživotní sochařské tvorby polenského rodáka Jana Adolfa Vítka. Seznámení s jeho životem i díly. U příležisti výstavy též vznikla publikace "Jan Adolf Vítek (1899 - 1950)".
- 22. června – 27. srpna 2017

 

Výstava Fotoklubu Polná
- výstava fotografií členů Fotoklubu Polná.
- 1. září – 1. října 2017

 

Anna Ligmajerová - podobizny
- výstava portrétů, jejichž autorkou je polenská rodačka Anna Ligmajerová.
- 7. října – 31. října 2017

 

Akce:

Středověké město
- přednáška Bc. Jaroslava Beneše. První část pojednává o vzniku a vývoji středověkých měst, druhá se zaměřuje na latinské nápisy v Polné. 
- 12. ledna a 26. ledna 2017

 

Velikonoční koncert Viento Marrera Duo
- koncert klasické hudby (kytara, příčná flétna) konaný v historických prostorách polenského hradu.
- 13. dubna 2017

 

Velikonoce na hradě s koulením vajec
- velikonoční akce pro děti i dospělé spojená s oblíbenou soutěží "koulení vajec" i dalšími zajímavými soutěžemi s vaječnou tematikou, odehrávajícími se ve sklepeních a na nádvoří hradu. V prostorách expozice "Muzeum" prodej perníčků na špejli, ukázku rukodělné výroby zejména s velikonoční tematikou a ochutnávku velikonočních pokrmů.
- 16. dubna 2017

 

Zámořské objevy
- přednáška Bc. Jaroslava Beneše. První přednáška je věnována úvodu do historie mořeplavby a Kryštofu Kolumbovi, druhá pak objevování světa s Vasco da Gama a Fernando de Magalhaes.
- 27. dubna a 11. května 2017


Křížová tažení
- přednáška Bc. Jaroslava Beneše. Úvod k historii křížových tažení i podrobný popis jednotlivých křížových výprav.
- 25. května a 8. června 2017

 

Demokracie ve starém Řecku a dnes
- přednáška Bc. Jaroslava Beneše. Informace o principech a fungování demokracie ve starém Řecku a srovnání se současnými politickými systémy.
- 22. června 2017

 

Příběhy polenského hradu
- noční divadelní prohlídky polenského hradu pořádané společenstvím ohně a meče Novus Origo. 
- 14. července a 18. srpna 2017

 

Spaní na hradě
- prohlídka hradu s kostýmovanými průvodci, lukostřelba, opékání špekáčků na hradním nádvoří, večerní procházka na Kateřinov a k rybníku Peklo, čtení pověstí z Polné i přenocování v historických sálech polenského hradu. To lze zažít při Spaní na hradě v Polné.
- 29. července a 26. srpna 2017

 

Tajuplný večer na hradě
- program na nádvoří polenského hradu protkaný atmosférou léta a šermu. Ukázka šermířských soubojů v podání členů skupiny Rytířů Země zubra. Promítání filmu "Prokletí", který natáčeli Rytíři Země zubra mimo jiné na Polenském hradě a ve spolupráci se společenstvím ohně a meče Novus Origo. Noční fire-show Novus Origa.
- 25. srpna 2017

 

Pouť na hradě
- pouťový víkend v areálu polenského hradu. Sváteční jarmark s řemeslným zbožím, občerstvení, nápoje a posezení, prodej mrkvánků a perníčků na špejli, prohlídky muzea (lapidárium, stará lékárna, řemesla, expozice hodin, výstava Fotoklubu,…), dravci, projížďky na ponících. V rámci doprovodného programu kostýmované prohlídky hradu, dechovka Havlíčkobrodská dvanáctka a country Xˇandi.
- 9.–10. září 2017

 

Dušičkové strašení
hrad plný strašidel v podání členů Novus Origa. Zahájení na Husově náměstí u kašny Hastrmanky, přesun lampionovým průvodem do areálu hradu a zámku. Na nádvoří hradu, parkánu i ve sklepeních soutěže a hry se strašidly o sladké odměny. Soutěž o nejhezčí dětský kostým. K občerstvení domácí dýňová polévka.
- 27. října 2017 

 

Martinský trh v muzeu
- pečení perníčků z dřevěných forem, výroba svíček z včelího vosku, zdobení papírových tašek vánočními motivy, ochutnávka martinských rohlíčků i prodej rukodělného zboží, perníčků a suvenýrů. To vše v příjemných prostorách expozic polenského muzea.
- 17. listopadu 2017

 

Mikuláš na hradě
- Mikuláš, andělé a čerti ve sklepení polenského hradu. Organizují pravidelně Oldskaut, Kašpaři a DS Jiří Poděbradský.
- 5. prosince 2017